Dördüncü Yayın Yılına Girerken

Değerli okurlar, bugün sitenin yayındaki üçüncü yılı doluyor ve dördüncü yılına başlıyor. Sitenin üç yayın yılını tamamlayabilmesinde sizlerin çok önemli moral desteği oldu. Bu desteği yayınladığım yazıları okuyarak, bazen kendi sitelerinize kopyalayarak, elektronik posta ile arkadaşlarınızı bilgilendirerek ve yazılara yorum yaparak vere geldiniz. Hepinize içtenlikle teşekkürlerimi sunarım.
8 Ocak 2007 günü yayınladığım ilk yazımda şu hususları belirtmeye özen göstermiştim; “Ülkemiz ve dünya sorunlarına ilişkin görüşlerimi sizlerle zaman zaman paylaşa geldim. Bunu katıldığım televizyon programları ile gazete ve dergilere yazdığım makalelerle yapa geldim. Sizlere görüşlerimi ve değerlendirmelerimi daha düzenli sunabilmek için bu web sayfasını açtım.
“Sizlere sunacağım görüşlerimi konunun elverdiği boyutta verilere dayanarak yapmak niyetindeyim. Yeri geldiğinde de ülkemize ilişkin sunumlarımı dünya ölçeğinde önemli yeri olan ülkelerin o alanda yaptıkları ile karşılaştırmalı olarak vermeye çalışacağım. Görüşlerimden elbette beğenmedikleriniz olabilecek. Bu gayet doğal. Ancak, bu beğenmediğiniz görüşlerim size konuya bir farklı boyuttan bakış açısı olarak bir nebze ışık tutabilir ve konuya ilişkin kendi bakış açınızı sorgulamanıza yardım edebilirse amacına ulaşmış olacaktır. Sizlerle paylaştığım konulara ilişkin sizin değerlendirmeleriniz de benim için önem taşımaktadır. O görüşleriniz de benim kendi düşüncelerimi sorgulamama yardımcı olacaktır. O nedenle de yazılarımın bulunduğu sayfalara görüşlerinizi yazabileceksiniz.”
Üç yıl içerisinde sizlere sunduğum seksen beş yazının, başlangıç yazımda söz verdiğim nitelikte olmasına özen gösterdim. Umarım sizlerin okumaya ayırdığınız zamanı bir kayıp olmak yerine bir kazanca çevirebildim.
Yazılarımın yayınlanış aralıkları çaba göstermeme rağmen zaman aralığı bakımından pek düzenli olamadı. Bu durum tümüyle benim tembelliğimin ürünü olmaktan çok aynı dönemde yapacağım bir konuşma, bir dergiye yazacağım yazı, bazı yazıların hazırlık aşamasındaki incelemelerimin uzun süre alması gibi nedenlerden kaynaklanmıştır. Umarım bu düzesizliği anlayışla karşılamışsınızdır.
Yazılarımın çoğunluğunun on sayfayı aşması da, sizlere günlük gazete ve aylık dergilerde bulabileceğinizden daha kapsamlı ve karşılaştırmaya dayalı bilgiler sunabilmek içindi.
Yazılarımda bolca Tablo sunulması, konuların izlenebilmesine yardımcı olabilmek amacını taşıyordu.
Bazı konuları, konuların dinamiği nedeniyle ya yeniden yazmak veya tamamlamak gerekti. Bu durumlarda yazılara numara koyarak okuyucuları konunun bir seri halinde işlediğini göstermek istedim. Bu tür yazılarımda olabildiğince bir önceki yazıdaki bilgileri yenilemekten kaçındım, yeni ve tamamlayıcı bilgiler sunmaya özen gösterdim.
Üç yıl içinde site yetmiş binden fazla tıklama aldı. Tıklayan ziyaretçi sayısı otuz beş bin kişi dolayında oldu. Bu otuz beş bin kişi aslında siteyi farklı günlerde tekrar ziyaret edenlerin ayrı ziyaretçi olarak sayılması nedeniyle mükerrerlik içermektedir. O nedenle mükerrer sayılmalar ayıklanabilse idi, ziyaretçi sayısının on iki bin dolayında bir boyut göstereceğini bir tahmin olarak söyleyebilirim.
Saptayabildiğim kadarı ile en fazla tıklanan beş yazının sıralaması şöyle;
1. Türk Petrol Kanunu Neler Getiriyor, Neler Götürüyor. Bu yazı, birçok site tarafında kopyalanarak kendi okuyucularına da sunuldu. Birinci sırayı almasında bunun da etkisi büyük oldu.
2. Çevre Kirliliği başlıklı yazı en çok tıklanan ikinci yazıdır.
3. Kadın Eğitimi başlıklı yazı ziyaret sayısı bakımından üçüncü sıradadır.
4. Havamız Neden Kirleniyor konusu dördüncü büyük ziyaretçi sahibi oldu.
5. Beşinci sıradaki yazı Atatürk, Eğitim ve Ekonomi başlıklı olandır.
Bunların dışında oldukça yoğun ilgi görenleri ise şöyle sıralayabilirim; Nehirleri Özelleştirmenin Bedelini Kim Öder, Suya Yönelik Tasarruf Önlemleri, Sekiz Yıllık Zorunlu Eğitim Onuncu Yılına Başladı, Çocuk İstismarı.
Bundan sonraki yazılarımı da düzensiz aralıklarla yayınlayabileceğimi düşünüyorum. Bunun nedenlerine yukarıda değinmiştim. Ancak orada saymadığım diğer önemli bir neden daha var, bu da sitede yazı yayınlama hazırlıklarımın kitap yazma çalışmalarımı olumsuz yönde etkilemesidir.
2010 yılının sizlere esenlik, huzur, mutluk, başarı ve iyiliklerle dolu olarak gelmiş olmasını dilerim.

Hikmet Uluğbay         

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s