Her Ailenin Kitaplığında Olması Gereken Bir Kitap

Bu sitede bir süre önce yayınladığım “Bu gidişle cahillikten kurtulmak mümkün mü?” başlıklı yazımda, diğer bilgilerin yanında dünyada ve ülkemizde yayınlanmakta olan kitaplar konusunda veriler sunduktan sonra yayınlanmış ve yayınlanmakta olan bu kitap okyanusundan kendi bilgi dağarcığımızı ve kültürümüzü geliştirecek doğru seçimleri yapabilmek için yararlanabileceğimiz kaynaklardan birisinin de kitap tanıtan yazılar olduğunu belirtmiştim.  Söz konusu yazıyı Fransız düşünürü, Louis L’Amour’dan bir alıntı yaparak bitirmiştim; “Bilgi para gibidir, değerli olabilmesi için dolaşımda olmalıdır. Dolanırken kapsamı genişleyeceği gibi muhtemelen değeri de artacaktır.”
L’Amour’un sözünü alıntı yapmakla kendimi de bir yükümlülük altına sokmuştum. Bu yükümlülük de, okuduğum kitaplardan kendi okurlarıma bilgi vererek o kitaplarla henüz tanışmadılar ise bu tanışmaya yardımcı olabilmektir.   
Bu konuda yazmayı planladığım ilk yazı için Cumhuriyet Bayramı gününü seçtim. Bugün tanıtacağım kitap da bu günün güzelliğine uygun olacaktır. Tanıtıma başlamadan önce tüm okurlarımın Cumhuriyet Bayramını kutlar ve onlara Cumhuriyetimizin demokratik, lâik ve sosyal hukuk devleti kimliğini koruyarak çağdaş uygarlığın önüne geçmesi yolunda yaptıkları değerli çabaları ve çalışmaları için teşekkür ederim.
Sizlere bugün tanıtacağım kitabın adı, “Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri”dir. Kitap, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi tarafından yayınlanmıştır. Aslı üç ciltten oluşan kitap tek bir cilt halinde basılmıştır.
Bu kitap, Atatürk’ün “Nutuk”u ile birlikte evlerimizde bulunması gereken temel eserlerden birisidir. Nutuk, politik ve kültürel konuşmalarda sıkça anıldığı ve atıfta bulunulduğu için toplumumuz tarafından iyi bilinmektedir. Söylev ve Demeçler’e atıf ise göreceli olarak daha az yapılmaktadır. Oysa, bu kitap, okuyanlarca da çok iyi bilindiği üzere, Atatürk’ün çeşitli toplantılarda yaptığı konuşmaları ve çeşitli konularda verdiği demeçleri toplamakta ve bu özelliği ile yaygın bir yelpazede Atatürk’ün görüş ve düşüncelerini öğrenmemize Atatürk’ü çok daha iyi anlamamıza ve yakından tanımamıza yardımcı olmaktadır. Bu özelliği ile de okunması ve kitaplıklarımızda mutlaka bulunması gereken bir temel eserdir. Cumhuriyet Bayramı’nda ve diğer bayramlarda çocuklarınıza, diğer çocuklara ve dostlarınıza bir hediye vermek istiyorsanız hediye seçenek listenizin başında yer almalıdır. Atatürk Araştırma Merkezi, “Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri”ni iki tür olarak bastırmıştır. Birincisi, konuşmaların yapıldığı günün Türkçesi ile, diğerini ise günümüzde kullanılan sadeleştirilmiş Türkçe ile. İkinci tür baskının, günümüz gençliğinin çok daha kolay anlamasını sağlamak için yapıldığı anlaşılmaktadır.
Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri’ni henüz okuma fırsatını bulamamış olan okurlara kitapta 359 farklı konuda konuşmanın yer aldığını da belirtmek isterim.
Her bir konuşmayı okudukça Cumhuriyetin nasıl ve hangi şartlar altında ve hangi güçlüklerle mücadele edilerek kurulduğunu ve Cumhuriyetin kuruluş felsefesini tüm açıklığı ile göreceksiniz. Kitabın birçok yerinde duygusal coşkunluk yaşayacaksınız. Kitapta Cumhuriyet kuşaklarında Atatürk’ün ne nitelikler aradığını ve bu niteliklerin onlara nasıl sunulması gerektiğine ilişkin çok ufuk açıcı düşüncelerini de öğreneceksiniz. Kitabı bitirdiğinizde Atatürk’ün dünya ölçeğinde çağının ötesinde bir fikir ve devlet adamı ve önder olduğunu da görecek ve ona halen duymakta olduğunuz sevgi, saygı ve hayranlık da o ölçüde artacaktır. 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s